Technické řešení sklepních prostor je zcela ideální pro výrobu a zrání vína v sudech. Je tu stabilní teplota 12 stupňů Celsia.

Facebook

Společnost Vinné sklepy Lechovice
Společnost vznikla v roce 1993 a navázala na dlouholetou tradici lechovického  vinařství. Celková plocha vinic společnosti, jejichž poloha je zachována už doslova po staletí, je 230 ha vinic. Vinice spadají do katastru čtyř vinařských obcí –  Borotice, Božice, Oleksovice a Lechovice. 
V této oblasti jsou v popředí především bílá aromatická vína. Hrozny díky pomalému zrání a redukované sklizni hroznů dosahují vysoké kvality a aromatičnost  typickou pro severní vinařské oblasti. Zvláště vysoce jsou u nás ceněny odrůdy Sauvignon, Pálava a Tramín. Důkazem toho je fakt, že jsou právě tato vína často oceňována i na mezinárodních výstavách.

Největší výrobci vína z vlastních vinic ve Znojemské vinařské oblasti
tato skutečnost má tu výhodu, že umožňuje produkci kvalitních vín s označením plněno vinohradníkem.
Při výrobě vín se využívá jak klasické technologie výroby v dřevěných sudech, tak i moderní zpracování ve velkoobjemových nerezových nádržích za pomoci nových technologií, odstřeďování moštů, čistých kultur kvasinek a řízeného průběhu kvašení. Kvalitní způsob lahvování nám zajišťuje moderní plnicí linka. Naše velkokapacitní klimatizované sklady umožňují dozrávání vína v lahvích ještě před expedicí.

Slámové víno je majstrštik, který gurmáni ocení
K výrobě slámového vína používají vinaři vyzrálé hrozny, většinou s větší cukernatostí, mnohdy i přes 21° normalizovaného moštoměru, sklízené na přelomu října a listopadu. Po sklizni se hrozny položí minimálně na tři měsíce na slámu nebo rákos, a nebo se mohou volně zavěsit. Každopádně se musí pečlivě kontrolovat a odtrhávat poškozené bobule, aby hrozny neplesnivěly. Plíseň je totiž jedno z největších rizik při výrově slámového vína.
Během tří měsíců se z bobulí odpaří podstatná část vody, což znamená, že podíl cukru dosáhne zhruba 20% hmotnosti. Bobule v tomto stádiu připomínají spíše hrozinky, než vinnou révu.
Pak následuje lisování, což je v Lechovicích velká slavnost, a to vždy poslední únorový čtvrtek. Poté přichází na řadu kvašení, které je u slámového vína pomalejší než u tradiční výroby, nutno říct, že mošt se nesíří a kvasný proces probíhá za vyšší teploty a častějšího promíchávání.

Specifika slámového vína
Především je to vysoký obsah přírodního zbytkového cukru, nižší obsah alkoholu, nejčastěji do 10%, plná chuť a aroma připomínající kandované ovoce, hrozinky, med nebo marmeládu. Slámové víno doporučují vinaři a sommeliéři k přípitkům, případně jako doplněk kvalitních sladkých dezertů.

Jedinečná nabídka Vinných sklepů Lechovice
Jsou to především vína oceněné na nejrůznějších vinařských soutěžích doma i v zahraničí. Například Chardonnay, pozdní sběr 2010, z vinařské obce Borotice.
V Lechovicích se už po staletí pěstuje ve smíšených výsadbách s Rulandským bílým. V současnosti patří nepochybně se Sauvignonem mezi velice módní a současně nejkvalitnější bílá vína této oblasti. Při usměrněné sklizni, ke které patří ostříhávání ještě nevyzrálých hroznů, voní po zelených jablkách. Stárnutím vinné révy pak přichází vůně akátu,citrónu, medu a nakonec lískových oříšků.
Chardonnay doplňuje slavnostní příležitosti a jídla z bílým masem na smetanových omáčkách, k paštikám, výborné je také k plodům moře.
Velmi žádaná je v současné době Pálava. Vnikla křížením odrůd Műller Thurgau a Tramín. Víno je aromatické, ale na rozdíl od Tramínu je jeho chuť hlazenější. Vysoká cukernatost hroznů byla dosažena delším zráním na keři. Lehce  kořeněné intenzivní aroma vyzrálé Pálavy příjemně podtrhuje zlatavá barva a vyšší obsah zbytkového cukru. Vinaři doporučují Pálavu ke sladkým předkrmům, dezertům nebo tučným sýrům. 
Do třetice si představíme Rulandské šedé, svůj původ má také ve vinařské obci Borotice. Je to burgundská odrůda, která vznikla pupenovou mutací z odrůdy Rulandské modré. Hrozny dobře vyzrávají a mají vysokou cukernatost. Musejí se rychle zpracovávat, aby nebylo víno narůžovělé barvy. Víno je velmi vhodné do archivu, vyznačuje se plností, decentností a vyšší barevností. Víno zlatožluté barvy, plné, s neutrální vůní a chutí.Hodí se k rybím specialitám, drůbeži, hutným a kořeněným jídlům nebo zákuskům.

Táňa Pikartová
www.vslechovice.cz

Fotogalerie k článku