„Dnes ráno jsme na dráze naměřili tloušťku ledu 18 cm, která je potřebná pro hromadné bruslení. V sobotu bude Ledová magistrála oficiálně otevřena, uvádí mluvčí Skiareálu Lipno Vojen Smíšek. V provozu bude v Lipně nad Vltavou čtyřkilometrový okruh a také hokejové hřiště s brankami u jednoho ze dvou nástupních míst před Loděnicí Lipno. Tam na bruslaře čeká také občerstvení přímo u ledu. Druhý nástup je v Marině Lipno, kde je v provozu půjčovna bruslí Kapitanát. Snadný přístup k zamrzlé ploše je z centrálního parkoviště Skiareálu Lipno. Bruslení si mohou lidé zpestřit také návštěvou Stezky korunami stromů odkud je na Ledovou magistrálu krásný výhled.
Bruslaři by měli dbát na svou bezpečnost. „Doporučujeme držet se na upravené dráze, která snáze promrzá. Pod sněhem, který izoluje, se mohou skrývat nebezpečná místa, a proto by lidé toto riziko neměli podceňovat,“ upozorňuje Vojen Smíšek. Desatero bezpečného bruslení, základy první pomoci a záchrany z ledu to jsou znalosti, které by si měl zopakovat každý, kdo vstupuje na led. Při proboření mohou zachránit život také sebezáchranné hroty, pomocí kterých se postižený vytáhne zpět na pevný led.
Lipenští ledaři se snaží propojit magistrálu až do sousedního Frymburku. „Práci na protažení dráhy komplikuje přimrzlý sníh i zhoršená kvalita ledu,“ dodává Smíšek. Se stejným problémem se potýkají i dobrovolníci ve Frymburku, kde je prozatím dvoukilometrový ovál a hřiště. Zhoršený povrch tam chtějí v následujících dnech vyřešit kropením ledu, počkat musí na sinější mrazy.

Facebook

Víkend plný akcí
Pořádně živo bude o víkendu také ve Skiareálu Lipno. Naplánováno je hned několik událostí. Dětské návštěvníky potěší tradiční zimní hosté velbloud Šajtán s lamákem Otíkem. V rámci akce Velbloud na sněhu zavítají v 11 hodin na Stezku korunami stromů a ve 14 hodin se přesunou do dětského výukového hřiště Fox park. Děti se se zvířaty mohou zblízka seznámit a vyfotit se s nimi. „Sníh přímo milují a jezdí se k nám ochladit. Šajtán je původem z dalekého Mongolska, a tak je zvyklý na mnohem větší zimu,“ říká Vojen Smíšek
Snowboardisté poměří své síly v závodě nazvaném Šumavský diktátor. „Jedná se o dvoudenní podnik, kdy v sobotu je na programu freestyle ve snowparku a v neděli banked slalom ve skicrossové trati. Závod je otevřen pro všechny věkové kategorie a soutěžit se bude o zajímavé ceny,“ popisuje Smíšek. Lipenský závod je první zastávkou celé série, která se v průběhu zimy uskuteční v šumavských areálech.
„Na víkend dokončujeme práce na skicrossové trati i snowparku, kde se oba závody uskuteční. Vše bude čerstvě upraveno a skicrosska letos nabídne dokonce dvě tratě propletené tunelem,“ libuje si Smíšek.
V sobotu bude připraven program také pro hendikepované lyžaře. V rámci akce Sobota s Lipno bez bariér si mohou bezplatně vyzkoušet speciální lyžařské vybavení, kterým Skiareál Lipno disponuje. Jedná se o monoski a biski na kterých se jezdí v sedě.

Redakce FFN