Zámečtí pánové byli od nepaměti známí svou vášní k honům. S nimi byla ale spjata i láska k přírodě a její ochrana. To vše mohou návštěvníci slavností myslivosti zažít. A také jako pocta Františku Antonínovi hraběti Šporkovi, zakladateli české myslivosti. Do Čech také přivezl poprvé hudební nástroj lesní roh, který ho uchvátil krásou svého tónu.
Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět ani oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů, vábení zvěře. Letos poprvé se na zámku Loučeň sejdou zástupci kroužků mladých myslivců, aby předvedli svoji práci. Pro nejmenší návštěvníky bude připraven edukativně zábavný program v zámecké oranžerii a v nejbližším okolí zámku. Labužníci budou moct ochutnat něco ze zvěřinových hodů v zámecké Vtipné kaši. V rámci Svatohubertských slavností pořádá zámek Loučeň výstavu obrazů Václava Nasvětila. Jednoho z nejznámějších malířů přírody a mysliveckých tradic Evropy. Český rodák v současnosti působí především v Německu.

Facebook

„Tradice české myslivosti u nás je jedna z nejdelších v Evropě a pouze čeština má jiný výraz pro lovce a jiný pro myslivce. Lov a hony jsou spjaty s každým zámeckým panstvím. Neznamená to ale jen jednu stránku mince. Lovecká vášeň souvisí s ochranou přírody a láskou k ní,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. 

„Na Loučeni chceme ukázat obě tyto stránky tradice honů. Na návštěvníky čeká setkání se sokolníky, ale především s jejich opeřenými svěřenci, a představení práce s nimi. Především děti ocení možnost si na dravce sáhnout, vyfotit se s nimi a dozvědět se něco o jejich životě a o práci sokolníka. Dalším nenahraditelným pomocníkem v práci myslivce je lovecký pes. Staří myslivci říkali, že mladý myslivec má mít nejdříve psa, potom dalekohled a až naposled pušku. Vůdcové a psi předvedou něco ze své činnosti. Ukáží, jak je práce baví, a co vše dovedou. V průběhu dne budou návštěvníci Svatohubertských slavností seznámeni s tím, co to znamená být myslivcem,“ dodává Kateřina Šrámková.

Celý den bude probíhat edukativně zábavný program pro děti, herna v oranžerii, promítání filmu pro děti S Hubertem do lesa, prohlídky zámku. Návštěvníci budou moci navštívit stánky se zbožím pro myslivce a milovníky přírody.

Redakce FFN