Kromě Sumerů a Egypťanů jej používali také staří Arabové, Římané a Řekové. Postupně se rozšířil do velké části Asie a celé Evropy (mimo Středomoří), do Ameriky a na Nový Zéland. I v české kotlině má pěstování kmínu dlouholetou tradicí, daří se mu zde zejména díky složení půdy a vhodným přírodním podmínkám.

Facebook

V tuzemsku se kmín vyskytuje téměř všude
Roste na loukách, pastvinách, mezích, okrajích cest a v příkopech. Původně se na těchto místech vyskytoval typ divoce rostoucí s opadavými nažkami. Naši rodiče a prarodiče jeho rostliny řezali, vázali do kytic a opatrně sušili. V polních podmínkách se u nás pěstuje více než 160 let. Tradiční pěstitelství kmínu podporuje například společnost Vitana, která je jedničkou v prodeji tohoto koření na českém trhu. 

V současnosti má kmín široké využití
Jeho dozrálá aromatická a olejnatá semena používáme při pečení některých druhů chleba, do masitých pokrmů, uzenin, sýrů, polévek, omáček nebo pomazánek. Bez kmínu by se neobešlo vaření brambor, nakládání zelí nebo výroba likérů, například kmínky. Kmín je také nezbytnou součástí různých směsí při přípravě pokrmů. V některých zemích se používají i čerstvé mladé kmínové lístky a koření se jimi bylinkové polévky, saláty, dávají se do bylinkových omáček, pomazánek z tvarohu a pod dušená masa.
Kmín se uplatňuje rovněž ve farmacii a v lidovém léčitelství. Je všeobecně znám pro své široké digestivní účinky. Působí na zklidnění zažívacího traktu a proti nadýmání. Vysoce účinný je také v podobě bylinných čajů, napomáhá správné funkci ledvin a působí podpůrně při léčbě dýchacích cest. Odvar z kmínu v kombinaci s dalšími bylinkami podporuje laktaci a napomáhá tak maminkám ke kojení. Ve farmacii se z kmínu připravují aromatické oleje, sirupy a léčivé čaje s účinkem proti zánětům, křečím či plísním.

Český kmín
V Česku se pěstuje kmín jako dvouletá rostlina. V prvním roce vytvoří kořeny a přízemní růžici listů. Ty ve druhém roce vyhání lodyhu, která se větví a tvoří plochá květenství s bíle kvetoucími okolíky.
Hlavní složkou kmínu, která tvoří vůni a chuť, je silice (2–7 %). Je tvořena karvonem, limonenem a jinými terpeny. Kmín dále obsahuje olej (10–18 %), proteiny, sacharidy a flavonoidy, vápník, draslík, fosfor a beta-karoten.

Vývozní artikl
Dnes se tato rostlina díky kultivaci ve Šlechtitelské stanici Česká Bělá proměnila ve vysoce kvalitní vývozní artikl. Jejímu hlavnímu šlechtiteli Františku Procházkovi se podařilo vyšlechtit tři výkonné, kvalitní a neopadavé odrůdy s vysokým obsahem silic a příznivým obsahem karvonu. Na jeho šlechtitelské úspěchy navázalo Sdružení Český kmín, které pěstuje vysoce kvalitní kmín v celém Česku a vlastní Osvědčení o zápisu označení původu Český kmín pod číslem 193.
Kvalitní český kmín prodává společnost Vitana ve čtyřech variantách: kmín drcený, kmín mletý, kmín celý a MAXI kmín celý.

Smetanová houbová omáčka
Suroviny: 

100 g másla, 200 ml smetany, 4 hrsti čerstvých hub, 3 lžíce hladké mouky, špetka soli, 1 lžíce mletého kmínu, 1 litr vody, 1 ks cibule, 3 hrsti pepře, 4 kuličky nového koření, 2 ks bobkového listu, 1 lžíce koriandru

Postup: 
Na polovině másla osmahněte drobně nakrájenou cibuli. Přidejte očištěné a na plátky nakrájené houby, koriandr, kmín, sůl a 5 až 7 minut restujte. Na druhé polovině másla osmažte mouku, až vznikne světlá jíška. Zalijte vodou, okořeňte bobkovými listy, novým kořením a pepřem. Za občasného míchání vařte 20 minut. Pak přidejte směs s houbami a vařte dalších 5 minut. Nakonec opatrně vmíchejte smetanu. Můžete dochutit octem, cukrem, případně dosolit. Podávejte s vařeným hovězím masem a houskovým knedlíkem.

Domácí kmínový chléb
Suroviny: 

1 kg hladké mouky, 6 dl vlažné vody, 2 lžičky soli, 2 lžíce kmínu, 1 kostka droždí 42 g, 2 lžíce oleje, 1 kostka cukru, vejce na potření, kmín na posypání

Postup: 
Do vlažné vody dejte kostku cukru, rozdrolte droždí a nechte ho nakynout. Do mísy nasypte mouku, sůl, kmín a promíchejte. Přidejte olej a kvásek z vody a droždí. Vypracujte hladké těsto, přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě kynout asi 45 minut. Plech vymastěte sádlem, na něj položte bochánek z vykynutého těsta a nechte přikrytý utěrkou opět kynout asi 30 minut. Předehřejte troubu na 225 °C, bochánek na povrchu třikrát nařízněte ostrým nožem, potřete rozšlehaným vejcem a posypte kmínem, dejte péct do spodní části trouby na 15 minut, potom teplotu snížte na 200 °C a dopečte 25 minut.

Kmínový likér neboli kmínka
Suroviny:
 
60 g zrnek kmínu, 2 hřebíčky, 1 hrst velmi aromatických růžových okvětních plátků, 1 l slivovice nebo vodky (50%), 200 g medu, 1 sklenice vody.

Postup:
Kmín, hřebíček a růžkové pátky nechte 14 dní macerovat v alkoholu, ideálně na slunci, občas sklenici lehce protřepejte. Poté přeceďte, vodu přiveďte do varu, stáhněte z ohně a zvolna v ní rozpusťte med. Nechte vychladnout a smíchejte s alkoholem. Před konzumací nechte jeden den odležet. Kmínku podávejte nejlépe chlazenou po jídle.

Táňa Pikartová

 

Fotogalerie k článku