Nabízíme vám několik tipů, díky kterým ji zvládnete jako profesionál.

Facebook

Jak si vlastně vybrat
Květiny nejlépe nakoupíte v květinářství, které má velký odbyt a nepotřebuje využívat chladicích boxů. Přesun květin z velmi nízkých teplot do tepla jejich životnost velmi snižuje. A pokud tento teplotní šok zažijí před nákupem několikrát, nemůžete čekat žádné zázraky.
Vyhněte se také gerberám s hnědým spodkem stonku a drátem napíchnutým gerberám. Hnědý stonek značí počínající hnilobu a drátem porušený květ ji brzy chytí také. Ideální není ani kupovat už uvázané květiny. I když to neplatí ve sto procentech případů, často do nich prodejci vybírají uvadající květy, které zdravý zbytek vazby jenom podepírá.
Nebojte se vyzkoušet sezónní nabídku, která při správné péči vydrží stejně dlouho, jako ta celoroční. Hitem letošní sezóny jsou luční kvítí, bodláky, chrpy, ostružiny nebo slunečnice.

Zalamovat či seříznout
Po přepravě květin domů je v každém případě třeba je zaříznout nebo zalomit. „Řez z květinářství začíná zavadat už do deseti minut po vyjmutí z vody a ztrácí schopnost sát vodu,“ říká Bára Svobodová, zahradní specialistka a odborná poradkyně z květinářství Kytky od Pepy.
Zalamování je vhodné pro chryzantémy; seřezáváme růže, gerbery nebo kosatce. Řez vedeme na dužinu stonku, která vodu rozvádí. Na gladioly nebo kosatce si vystačíte s nůžkami. Před umístěním do vázy bychom měli odstranit i nadbytečné listy na spodní straně stonku.

Voda – čím více tím lépe?
Jediná část stonku, která vodu skutečně „pije“, je řez. Z toho logicky vyplývá, že do vázy stačí dát jenom minimální množství vody. Předejdete tak tvorbě hniloby. Nejnáchylnější na množství vody jsou kaly. Pokud jim dopřejete vody až po okraj vázy, dočkáte se nepěkného slizu. Vodu je zejména v teplém počasí dobré měnit jednou denně. K ochraně před hnilobou lze využít i acylpyrin, malou kapku SAVA, citrónu nebo octa.

Kostka ledu
V teplých dnech zafunguje jako skutečný životabudič kostka ledu, kterou přidáte do vázy. „Všeobecně se dá říci, že pokud je horko vám, je horko i květinám. Ve chvílích, kdy byste si dali ledový drink vy, přihoďte led i do vázy,“ radí Bára Svobodová.

Horká lázeň na dřevnatý stonek
Úplně opačný postup volíme u řezaných květin s dřevnatým stonkem, jako jsou například hortenzie nebo šeřík. Po seříznutí stonku je vložíme na půl minuty do horké vody. Vlákna stonku se roztáhnout a voda velmi rychle zavlaží květenství. Stejně postupujeme i v případě slunečnice s tím rozdílem, že horkou vodu necháme působit jen asi 10 sekund.

Pozor na ovoce
Pokud nechcete, aby vám rostliny vykvetly příliš rychle, nedávejte je poblíž mísy s ovocem. Zvláště jablka totiž uvolňují etylén, který urychluje stárnutí květu.

Domácí výživa
„Dovážené květiny mohou být někdy podvyživené. To můžeme napravit jednoduchou domácí výživou. Tu připravíme tak, že smícháme jednu lžičku cukru, dvě lžičky citrónové šťávy, několik kapek desinfekce a naředíme jedním litrem vody,“ říká špičková květinová designérka Rose Edinger z Brooklynské botanické zahrady.

Lenka Bicanová