Výrobci a distributoři mohli do letošního ročníku programu přihlásit své inovace z oblasti rychloobrátkového zboží, doplňků stravy a OTC produktů (s výjimkou tabákových výrobků), které byly na český trh uvedeny (nebo jsou uváděny) v období od ledna 2017 až do konce května 2018.
O titul Nejlepší novinka se letos ucházelo přes 150 nových a inovovaných výrobků. Ty se utkaly o přízeň spotřebitelů ve 37 potravinářských a 13 nepotravinářských kategoriích, jejichž rozpětí bylo tradičně velmi různorodé. Kromě už prakticky klasických kategorií, jako jsou Piva, Pet food nebo Opalovací kosmetika, se v soutěži nově objevila například kategorie Doplňky stravy na pánskou potenci. Stále patrnější je přitom v programu i reakce na zájem spotřebitelů o zdravější životní styl. Vedle v loňském roce poprvé uvedené kategorie Speciálních potravin tak byla zařazena i kategorie Veganské a vegetariánské potraviny, protože i ty se v poslední době těší čím dál větší oblibě.
„Stejně jako v minulých letech je i v letošním ročníku Volby spotřebitelů zřetelně vidět, jak se výrobci zaměřují na následování trendu zdravého životního stylu. Ať už jde o změnu receptur, které respektují moderní výživové trendy a snižují obsah cukru či vyřazují například palmový olej, nebo o úplně nové výrobky či výrobkové řady oslovující nevelkou, nicméně rostoucí skupinu vegetariánů či veganů. Předpokládám, že tento trend bude nadále ve výrobkových inovacích růst,“ říká Lukáš Matějka, manažer marketingové skupiny společnosti Atoz Marketing, která je organizátorem programu.

Facebook

Čtyři tisíce českých spotřebitelů i odborníci, jak vypadala volba vítězů
Podkladem pro udělení ocenění se staly výsledky exkluzivního výzkumu, jenž tento rok realizovala společnost Nielsen. Dotazování proběhlo na reprezentativním vzorku čtyř tisíc respondentů a cílem bylo zjistit, který z výrobků v každé kategorii považují čeští spotřebitelé za nejlepší.
Absolutním vítězem, tedy produktem, který dopadl v průzkumu celkově nejlépe, se pak staly Žvýkačky Mentos Pure Fresh společnosti Perfetti Van Melle Czech Republic. Oceněny byly také novinky, které zaujaly spotřebitele v rámci doprovodných soutěží pořádaných mediálními partnery programu.
Výrobky, které zvítězily v jednotlivých kategoriích, zhlédla také odborná porota složená ze zástupců maloobchodu, marketingu, odborných médií a výrobců obalů. Její členy nejvíce zaujalo inovativní pojetí Dětských smetanových krémů Krajanka ZOO od společnosti Alimpex Food, které obdržely Čestné uznání poroty.

Jaroslav Kuba

www.volba-spotrebitelu.cz