Zastavme se tedy právě u Vinobusu, který zažil svou druhou sezónu. Jde o ojedinělý projekt, který nabízí turistům, případně i místním, unikátní poznávání našeho vinařského kraje. V žádném jiném koutě naší republiky projekt podobný Vinobusu neexistuje. „Myšlenka přivést návštěvníky blíže k vlastním výrobcům vína do jejich sklepů je v souladu se současnými trendy kladoucí důraz na tradice a regionálnost,“ potvrzuje Koudela hlavní myšlenku celého projektu.

Facebook

„Velmi oblíbenou novinkou sezóny 2017 bylo, že jsme na vybraných zastávkách zavedli možnost degustace vín s tím, že Vinobus na této zastávce na 15 minut zastaví, cestující mohou vystoupit, zúčastnit se degustace, zase nastoupit zpět do Vinobusu a pokračovat v cestě. Toto se velmi osvědčilo a počítáme s degustačními zastávkami také v roce 2018,“ dodává Koudela. Důležitou roli hrají i průvodci Vinobusu. Ten cestujícím nejen vypráví zajímavosti na jednotlivých zastávkách nebo o jedinečnosti znojemských vín, ale poradí, co je možné podniknout dál.

Pokud by nás zajímala čísla, Vinobus využilo o 13 % více lidí než vloni. Jednalo se o turisty z celé ČR, ale i ze zahraničí (například ze Slovenska, Polska, Rakouska, Nizozemska a dalších zemí. Mimo hlavní turistickou sezonu je možnost pronájmu Vinobusu, který je rovněž čím dál žádanější. Vinobus využívali pěší i cyklisté, čím dál častěji i cyklisté s elektrokoly. Zajímavé je, že velký počet cestujících využil první spoj v 10:00, a tak se jednalo převážně o celodenní výlety Vinobusem.

Téměř 2 500 návštěvníky se za letošní sezónu může pochlubit Informační centrum VOC Znojmo ve Vlkově věži, mezi jehož úkoly patří informovat veřejnost nejen o vinařských akcích ve Znojmě a v okolí. Věž sama o sobě nabízí totiž i vyhlídku na z trochu jiné perspektivy, než známější znojemská radniční věž. V neposlední řadě nabízí Vlkova věž degustaci vín VOC Znojmo (degustačních vzorků se tu letos nalilo přes 1 600) či nákup lahví vín VOC Znojmo (těch se prodala bezmála tisícovka).

Jelikož spolek stojí i za dvěma tradičními vinařskými akcemi, vraťme se i k nim. Devátý ročník květnového Festivalu vína VOC Znojmo navštívilo přes 8 000 lidí ze všech koutů republiky, 14 000 návštěvníků dorazilo i přes nepřízeň počasí o Znojemském historickém vinobraní na scénu VOC Znojmo k rotundě sv. Kateřiny. Další stovky milovníků vína ochutnalo vína Královské řady VOC Znojmo.

„Chtěli bychom poděkovat všem, kteří nám letos zachovali přízeň. A těšíme se na příští rok. Určitě přineseme zase něco nového,“ neskrývá nadšení a odhodlání předseda VOC Znojmo František Koudela.

P.S.:Vinobus VOC Znojmo je realizován za podpory Jihomoravského kraje, města Znojma, obcí Chvalovice, Vrbovec, Tasovice, Havraníky a Nový Šaldorf-Sedlešovice a Vinařského fondu ČR.

Redakce FFN

www.vinobus.cz