Dříve se dýňový olej vyráběl pomocí lisovacích stromů. Před první světovou válkou olej nepatřil k běžnému prodejnímu zboží, ale sloužil pouze k vlastní spotřebě farmářů. Šířící se industrializace pak s sebou přinesla první hydraulické lisy na olej.
V současnosti se jen ve Štýrsku ročně vylisuje více než 2 000 tun dýňového oleje, který se  v různých cenových kategoriích a nejrůznějších úrovních kvality distribuuje po celém světě.

Facebook

Než se ale dýňový olej dostane na jídelní stůl, uplyne hodně času
K růstu potřebuje dýně olejová především jílovitou půdu a hodně slunce. Ve štýrském vinařském podnebí, tedy ve Štýrsku a jižním Burgenlandu panují ideální podmínky pro růst, protože tato oblast patří k nejslunečnějším v Evropě. Na podzim probíhá sklizeň, při které se na menších farmách jádra vyloupávají ručně. Tento postup je většinou spojený s rodinnou oslavou, při které pomáhají všichni od babičky až po vnuka. Samozřejmě, že existují i moderní stroje, které tuto práci usnadňují, ve Štýrsku ale nejsou příliš běžné, protože tu spoléhají na kvalitní ruční práci.   
Následuje sušení očištěných a vytříděných jader, které se pak umelou a za stálého míchání upraží. Sušení ovlivňuje také kvalitu dýňového oleje: stálé míchání sice ušetří čas, protože jádra vyschnou rychleji, ale mohou se přitom narušit. V lisu se vzniklá dýňová kaše slisuje tlakem přes 300 barů, a to buď hydraulicky, nebo ručně. Výsledkem je pak velmi kvalitní dýňový olej, který má tmavozelenou barvu a ořechovou vůni.  

Nebývalé léčivé účinky
Díky šetrnému zpracování i v průmyslových provozech má dýňový olej povzbuzující a léčivé účinky, nedávno to potvrdil průzkum univerzity ve Štýrském Hradci. Široké spektrum vitamínů, minerálů a stopových prvků působí preventivně proti kardiovaskulárním nemocem, zmírňuje gynekologické potíže, detoxikuje a posiluje imunitní systém.
Samotný olej je velmi dobrý pro zdraví a má dokonce léčivé účinky. Z tohoto důvodu se používá jako alternativní lék na různé nemoci a obtíží.
Jádra dýně obsahují selen a vitamín E, díky nimž má olej antioxidační účinky a chrání organismus před volnými radikály. Obsažené fytosteroly a kyselina linolová mohou snížit hladinu cholesterolu. Při léčbě revmatoidní artritidy má protizánětlivé účinky. Vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin má navíc za následek lepší prokrvení, snižuje krevní tlak a může tak zabránit kardiovaskulárním obtížím a nemocem močového měchýře.
Dýňový olej často najdeme v kosmetice jako nosný olej. Obsahuje mnoho účinných látek, např. vitamín A, vitamín E a karotenoidy, které na pleť působí blahodárně. Tento olej pomáhá při vysušené pleti, tvorbě vrásek, stárnutí pleti, striím, šupinaté a popraskané pokožce.
Poznatky z jedné nedávné studie ukazují, že by se dýňový olej mohl používat jako účinný prostředek proti dědičnému vypadávání vlasů. V roce 2014 se 76 korejských účastníků podílelo na této půl roku trvající studii. Během tohoto období jim bylo denně podáváno 400 mg dýňového oleje. Zatímco část účastníků obdržela olej, druhé skupině bylo podáno placebo. Výsledky byly velmi překvapivé. U skupiny, která požívala dýňový olej, byl zjištěn až o 40% větší růst vlasů. Vědci vycházejí z toho, že dýňový olej přímo ovlivňuje úroveň DHT a nenechá ji příliš strmě narůst, čímž lze zabránit vypadávání vlasů.      

Redakce FFN

Fotogalerie k článku