Byť kousek od Českých Budějovic, pod mírným svahem Blanenského lesa, vzdor dnešním sotva 150 stálým obyvatelům, právě v Holašovicích se zachoval jedinečný soubor statků, chalup, stavení ve stylu tak zvaného jihočeského selského baroka. Radost pohledět!
Když k Holašovicím dojedete, zaparkujte před obcí a udělejte si čas na dvouhodinou procházku, zpestřenou návštěvou některého gruntu. Možná právě toho, u kterého před 45 roky natáčel režisér Václav Kašlík filmovou podobu Smetanovy Prodané nevěsty.

Facebook

Podvacáté se o předposledním červencovém víkendu uskutečnily letní Selské slavnosti
Čtvrt tisíce řemeslníků tam přispělo svými výrobky i ukázkami práce k tradičnímu jihočeskému jarmarku. Děti nevěděly, kam dřív koukat! Místo obvyklých motorových sekaček byly k mání kosy, spousta pomůcek do kuchyně, praktické klobouky, trička, sukně, hodně dobrot k ochutnávce i k snědku, regionální pití.
Starším se vracejí vzpomínky, střední generaci dětství. I v písničkách, při muzice, během vystoupení na několika scénách. Holašovická náves všechny hostila, tisíce návštěvníků z ČR i ze zahraničí objímala jako roztaženýma rukama Vás by nepotěšilo tamní Buchtobraní, Koláčobraní?
A vy si teď můžete do Holašovic zajet pro jinou podobu krásy – mnohem tišších dnů mezi tou barokní parádou, která s láskou opravovaná po generace nemizí. Podobně jako zůstávají usedlíci, patrioti, keramická výrobna.
„Dědinu si přijede každý rok prohlídnout na 80 tisíc zvědavců,“ odhaduje starosta Jan Jílek. „Myslím, že stojí za to se u nás zdržet. A kromě modernizovaného infocentra se na ně těší i holešovické hospody.“

Značku Regionální potravina Jihočeského kraje převzaly v Holašovicích nové výrobky
„Ministerstvo zemědělství pomáhá soutěží Regionální potravina malým producentům z regionů. Snaží se tak ocenit a zviditelnit jejich náročnou práci a pomoci jim uspět s jejich výrobky na trhu,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. „Každý rok ministerstvo ocení na sto nejlepších výrobků ze všech krajů. O úspěchu rozhoduje vztah výrobku k regionu, použité suroviny, senzorické vlastnosti či tradičnost nebo inovativnost,“ doplnil ministr zemědělství.
V Jihočeském kraji se letos o značku ucházelo 69 produktů od 21 výrobců. O logo se soutěžilo v devíti kategoriích, vítězové byli vybráni v osmi z nich. Neobsazená zůstala kategorie Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě. Největší zájem byl o pekařské výrobky včetně těstovin.

P.S.: Prestižní ocenění se uděluje letos už poosmé nejlepším výrobkům od malých a středních regionálních producentů ve třinácti krajích Čech a Moravy. Administraci značky zajišťuje Státní zemědělský intervenční fond.

Táňa Pikartová

www.regionalnipotravina.cz

Značku Regionální potravina Jihočeského kraje 2016 obdržely tyto výrobky:

 

Kategorie:

Výrobek a výrobce:

1.

Masné výrobky tepelně opracované včetně uzených mas

HUGO KLOBÁSA

MARTIN ŠUSTR

2.

Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy

JIHOČESKÉ JERKY ZVĚŘINA KOŘENĚNÉ

CORAX TRADING S.R.O.

3.

Sýry včetně tvarohu

KOZÍ GOUDA – ZRAJÍCÍ SÝR

RODINNÁ FARMA VÝROV S.R.O.

4.

Mléčné výrobky ostatní

OVČÍ JOGURT MEDOVÝ

STATEK HORNÍ DVORCE S.R.O.

5.

Pekařské výrobky včetně těstovin

ŽITO V ŽITĚ 460 G

PEKAŘSTVÍ MPM S.R.O.

6.

Cukrářské výrobky včetně cukrovinek

ŠPALDOVNÍK

GALAXIE SPOL. S R.O.

7.

Alkoholické a nealkoholické nápoje

BOZÍZOVKA HRUŠKOVICE

CAR LEND S.R.O.

8.

Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě

nevyhlášeno

9.

Ostatní

ČESKOKRUMLOVSKÝ KARAMEL OD VAŠKA - PAMPELIŠKOVÝ

KARAMELOVÝ SEN S.R.O.