Vůz je typem, kvůli kterému se ve své hlavě přenesete z kategorie „luxus, který nepotřebuji“ do kategorie „žádoucí prvek i pro moje auto – naši rodinu“.
S Mercedesem  jsme se toulali po jihu Čech, dolním Bavorskem, Horním Rakouskem a severním pohraničí Itálie čili Jižními Tyroly. V kopcích, v podhůří a hlavně v horách. Cestou nezbytných přesunů po notoricky známých dálnicích a hlavně necestou tam, kam je čas z těch dálnic od obvyklých služebních cest odbočit za zážitky vlastně jen o prázdninách a dovolených.

Facebook

Bezpečná jízda, bod číslo jedna
Na začátku bylo rozhodnutí: Naše dovolená je čas, ve kterém si chceme něco dovolit, užít si, pokochat se. Což dcerka glosovala: „Jo, a neskončit přitom jako ten doktor, co pak trefil autem rovnou do stromu…“
Ruku na srdce: Kdože z nás s rukama na volantu auťáku někdy neslevil z pozornosti? A kdože i z těch, co jedou před námi, ti loudalové, a za námi ti hazardéři. Natož ti protijedoucí.
Je mnoho elementárních doporučení, jak se má řidič vypravovat na dovolenkářské putování kvůli vyšší bezpečnosti posádky i vlastní: Předem si naplánovat cestu i její etapy a zastávky. Připravit auto i sebe. Mít po ruce trochu pitíčka, trochu jídla (i do rezervy – co kdybychom uvízli ve frontě). Nastavit si navigaci. Přepnout telefon na provoz, povolený v autě; nebo ten telefon po dobu jízdy odstavit úplně. Nastartovat a vyrazit vyspalý, neunaven, s čistou hlavou. Prakticky, pohodlně obut. V oblečení, které nekouše, saje za vedra a větrá.
Něčím navíc pro bezpečnost už může přispět i vaše auto. Pokud má zabudované novinky posledních sezón. Především ty, které pomáhají k lepší koncentraci řidiče na řízení. K jeho většímu přehledu a správným včasným rozhodnutím.
Jedna novinka vozu střední třídy, který jsme si na dovolenkové cestě testovali správně seřízená nadchla každého. A už kvůli ní, po pravdě řečeno, jsme se střídali za volantem s chutí.

Vychytávky na palubě auta
Jsou jich samozřejmě u mercedesu desítky, ale zmíním se teď o dvou. Jde o systém BLIS (Blind Spot Assist) – hlídač mrtvého úhlu. Bezpečnostní novinka číslo jedna na palubě. Je to skvělý parťák, nepřehlédnutelný oranžový trojúhelníček – indikátor v bočním zrcátku. Levém  nebo pravém. Nelze říct jednoznačně uklidňující, protože když se za vámi řítí ambiciózně rozjetý tirák, neuklidní vás to, ale určitě zpozorníte.
Systém začaly budovat do svých dražších vozů přední světové automobilky. Pro naši střední třídu Mercedes Benz CLA 220 d 4M SB byl doplňkovou výbavou. Stojí za pořízení, jednoznačně ano!
I z diskusních fór na internetu se dozvíte, že není nad to, mít ultrazvuková čidla na bocích vašeho vozu i jeho montáž originál, od regulérního prodejce.
Další novinku ve výbavě, ač se při slunečném odjezdu na dovolenou se zdála spíš maličkostí, jsme ocenili v horách Tyrolských Alp i při cestách po farmách Jižního Tyrolska za prvního pořádného lijavce.  V alpských horských serpentinách se co chvíli s větší nebo menší intenzitou rozbubnoval déšť. V těch chvílích jsme ocenili automatickou regulaci rychlosti stěrače předních skel. Stěrače stíraly… Tančily vždy tak rychle, jak vyžadovala intenzita deště. Viditelnost přes přední sklo byla pro řidiče stále skvělá.

Táňa Pikartová

 http://www.mercedes-benz.cz

https://www.facebook.com/Mercedes.CZ/

 

 

Fotogalerie k článku