„Chrti jsou ušlechtilé plemeno. Tito pejsci byli vyšlechtěni pro běh a jsou v tom dokonalí. Možná, že až přestanu zpívat a budu mít čas na trénink a vše, co chrt potřebuje, kdo ví…Teď jsem ale dost zodpovědná a vím, že kvůli svému vytížení bych jejich nároky nezvládla,“ přiznala Heidi Janků, která by díky své každoroční účasti na předávání sošek Zlatého chrta mohla být jmenována kmotrou chrtích závodníků u nás.

Facebook

Vítězný chrt letos nebyl jen jeden, ale o titul Zlatý chrt - Velmistr se podělili hned dva chrti
Na slavnostní vyhlášení přijeli oba chrtí atleti ve své vlastní luxusní limuzíně, ze které vyskočili rovnou na červený koberec. Jako opravdové hvězdy si poté se svými majiteli došli pro své zlaté sošky. Předávání “Chrtích Oscarů“ je událost, která nemá ve světě obdoby a značí obrovskou úctu majitelů dostihových greyhoundů k tomuto noblesnímu plemeni. Svou lásku ke psům přiznal i Oldřich Navrátil: „Na chrty nahlížím jako pejskař stejně, jako na všechny ostatní psy, takže s láskou. Obdivuji na nich, že na rozdíl ode mě, zarytého nesportovce, jsou schopni rychle běhat, a to ještě s radostí.“

Slavnostní ceremoniál probíhal už podruhé v Greyhound Parku Motol
Je největším chrtím dostihovým závodištěm v kontinentální Evropě a svými australskými závodními technologiemi je unikátem dokonce v celé Evropě. Letos poprvé navíc vyhlášení doprovázel i ukázkový přátelský dostih, aby si pozvaní hosté mohli lépe představit, jak vše probíhá a za co si vítězní chrti odnášejí své zlaté sošky.
„Na chrtích dostizích jsem ještě nikdy nebyla, ale musím přiznat, že mě to zajímá. Když se na ty psy podívám, tak jsem přesvědčená, že je pro ně závod zábava a běhat je těší,“ odhadovala psí pocity Kristýna Janáčková při hlazení vítězných chrtů. Na chrtím, ba dokonce ani koňském, dostihu nikdy nebyla ani Sabina Remundová i přesto, že psy má moc ráda. „Mám moc ráda všechna zvířata. Kdysi jsem měla psa Aleše, dochovala jsem ho až do jeho devatenácti let. Byl to člen rodiny a já si nedokázala pořídit nového. Ale cítím, že už je to dlouho a že si už brzy nějakého pořídíme,“ v plemeni zatím nemá jasno, tak proč by to nemohl být právě chrt? Ale to můžeme jen spekulovat.

Je až neuvěřitelné, jaké péče se chrtím závodníkům na dráze v Greyhound Parku Motol dostává
Chrti mají nejen skvělé figury, lesklou srst a krásné zuby, což dokazuje dokonalou péči, ale jejich majitelé jim dopřávají i v oblasti módy. Toto tvrzení dokázala perfektně upravená chrtí slečna Queen Vuitton, která očividně odešla přímo z pedikúry, jelikož měla růžově nalakované drápky.
Chrti ale nejsou jen skvělými sportovci s famózní pedikúrou, ale jsou i dobrosrdečnými dárci. Celou svou velmistrovskou výhru totiž oba vítězové věnovali na dobročinné účely. Queen Vuitton věnovala šek v hodnotě sto tisíc korun symbolicky Ivě Kubelkově, která zastupovala Azylový dům Lovosice, který dlouhodobě podporuje. „Každá žena se může dostat do situace, ve které si nikdy nepřála být. Ze dne na den se může díky nepříznivé životní situaci ocitnout bez střechy nad hlavou a to jak sama, tak se svými nezaopatřenými dětmi. Cílem našeho projektu je poskytnout těmto ženám ubytování, které ale musí někdo financovat. Proto jsem velice vděčná všem, kteří nemyslí jen na svůj blahobyt a takovéto projekty podporují,“ poděkovala České greyhound dostihové federaci Iva Kubelková. Občas se o chrty pečuje lépe než o lidi, a proto chtěli v rámci svých možností pomoci.
Velkolepý dar ve stejné hodnotě daroval i Big Daddy Gucci Lindě Rybové pro Nadační fond Kolečko, jehož je patronkou. „Chtěla bych moc poděkovat chrtům za jejich ohromný dar pro naši nadaci. Snažíme se pomáhat dětem postiženým následky dopravních nehod, nebo jiným úrazem a zmírnit fyzické, psychické a sociální dopady, které s tím souvisejí. Finanční dary v takovéto výši nám v naší snaze nesmírně pomáhají a musím přiznat, že se těším, doktorům a dětem vyprávět, že na potřebné vybavení tentokrát přispěli pejsci, že to prostě pro Kolečko a hlavně pro ně vyběhali chrti.,“ sdělila věčně usměvavá Linda Rybová.

Jen jednou za čtyřiadvacet hodin
Majitelé greyhoundů, kteří se sdružují v České Greyhound Dostihové Federaci, nenechají svého psa startovat na kluzké travnaté dostihové dráze a nestaví je na start víckrát, než jednou za 24 hodin. „Pro chrty tu máme skvělé podmínky jak pro trénink, tak pro závodění. Trénují na nejlepší závodní dráze s pískovým tělesem v Praze – Motole a díky těmto podmínkám mohou bez problémů závodit i ve vyšším věku, než je v Evropě běžné,“ řekl s hrdostí Zdenek Grondol, prezident CGDF a dodal: „na závodní dráze kontinentální Evropy stěží uvidíte chrta, kterému  je 5-6 let. U nás v CGDF pravidelně soutěží klidně i desetiletí chrti, na kterých vidíte, že jsou plni síly a závodění jim přináší radost.“

Šampionát Zlatý chrt pořádá každoročně Česká greyhound dostihová federace (ČGDF) a vyhlašuje vždy vítěze v několika kategoriích
Chrti, kteří získají ve své kategorii za celou závodní sezónu nejvíce bodů, obdrží titul Zlatý chrt – Vítěz, a pokud své prvenství v dané kategorii obhájí i v dalších sezónách, přidává se jim k získanému titulu stupeň Mistr a poté Velmistr.
Na začátku sezóny 2014 se do závodů kvalifikovalo celkem 18 greyhoundů, což je na dostihovou dráhu v Česku úctyhodný výkon. Oproti loňskému roku to znamená nárůst o 4 kvalifikované chrty.

Výherci kategirií
V kategorii “Zlatý chrt Sprint – lady“ získala nejvíce bodů fena Kinloch CHANDON, která zvítězila prvním rokem a byl jí proto připsán titul Zlatý chrt – Vítěz. V kategorii “Zlatý chrt Sprint – sir“ zvítězil Big Daddy GUCCI, který své prvenství obhájil již po třetí a obdržel tak titul Zlatý chrt – Velmistr. V kategorii “Zlatý chrt Classic – sir“ si první místo vybojoval teprve dvou a půl letý Kinloch MOËT a v kategorii “Zlatý chrt Classic – lady“ to byla čtyřletá Queen VUITTON. Kinloch MOET získal svou první výhrou titul Zlatý chrt – Vítěz“ a Queen VUITTON svým třetím vítězstvím titul Zlatý chrt – Velmistr. Kuriózní je, že oba Zlatí chrti – Vítězové, tedy Moët a Chandon, jsou dvou a půl letí sourozenci a oba Zlatí chrti – Velmistrové, tedy Gucci a Vuitton, jsou rovněž sourozenci, ovšem již čtyřletí.

 Redakce FFN

www.cgdf.cz
www.greyhoundpark.cz/

Foto: Česká Greyhound Dostihová Federace

Fotogalerie k článku